Udział społeczeństwa w uchwalaniu planów przestrzennych
Nowe przepisy ustawy o planowaniu przestrzennym zakładają zwiększony wpływ konsultacji społecznych na planowanie przestrzenne z uwzględnieniem nowych technologii.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest jedną z największych na przestrzeni ostatnich lat, gdyż jej zmiany oddziaływują na blisko pięćdziesiąt innych ustaw.
Cel reformy
Głównym celem zmian jest uproszczenie procedur, uelastycznienie oraz zwiększenie poziomu partycypacji społecznej. W ramach reformy planowania przestrzennego studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zostaną zastąpione przez plany ogólne, których zakres będzie zdecydowanie węższy, co pozwoli te dokumenty przygotowywać znacznie szybciej. Najkrócej rzecz ujmując, plan ogólny gminy będzie aktem prawa miejscowego, a jego uchwalenie będzie obowiązkowe dla obszaru każdej gminy, z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalane przez ministra właściwego do spraw transportu.
Skatalogowanie planów ogólnych jako akty prawa miejscowego zapewnia stabilne i jasne reguły dla inwestorów. Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji „nowe regulacje pozwolą wyznaczyć obszary, których zabudowa jest uzasadniona ekonomicznie i ekologicznie”. Z tym drugim aspektem wiąże się dążenie do ograniczenia niekontrolowanego rozlewania się zabudowy, a w konsekwencji doprowadzenia do ograniczenia negatywnych skutków powodowanych przez indywidualny transport samochodowy. Gminy mają czas na ostateczne wdrożenie reformy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta